Strona główna Toruński Tydzień Bliskości

Toruński Tydzień Bliskości

14469474_1226680320707596_4252728476916362722_n

 

zdjęcie: dzięki uprzejmości Katarzyny Leszczyńskiej

Międzynarodowa Organizacja Noszenia Dzieci #IBW2016 ponownie, jak co roku, zorganizowała Międzynarodowy Tydzień Noszenia Dzieci. W jego ramach w miastach w Polsce odbywały się „Tygodnie Bliskości” – także w Toruniu.

W dniach 03-09.10.2016 r. Toruński Tydzień Bliskości zorganizowała Monika Sołtyszewska wraz z przyjaciółkami. Monika to jedna z mam noszących dziecko w chuście lub nosidle, która jest pozytywnie nakręcona na chustonoszenie oraz, jak się okazało, posiada świetne zdolności organizatorskie.

Pani Monika wraz z mamami zorganizowała dla rodziców darmowe spotkania ze specjalistami. Z ogromnym zapałem i pozytywnym nastawieniem zaprosiła ludzi, którzy – w ramach wolontariatu, bez zarobku – opowiedzieli o różnych ciekawych rzeczach związanych z rodzicielstwem. Chęć i zapał mam z Torunia spowodował, że udało się nie tylko zorganizować Tydzień Bliskości, ale również  podczas warsztatów i spotkań można było rozlosować małe upominki.

Tydzień Bliskości w Toruniu rozpoczął się od spotkania mam noszących dzieci w chuście i nosidle w bawialni i kawiarni Ukulele. Mamy poznawały się, rozmawiały o nowinkach chustowych oraz macierzyństwie i wypiły pyszną kawę. Starsze dzieci zajęte były zabawą, a młodsze siedziały w chustach. Na koniec spotkania odbyło się losowanie nagród. Kilka mam zdobyło upominki uszyte przez jedną z mam!

We wtorek miało miejsce spotkanie z Martą Kamińską – doradcą chustonoszenia. Spotkania były dwa – jedno dla mam rozpoczynających przygodę z chustą, a drugie miały formę warsztatów wiązania chusty kółkowej. Na koniec oczywiście była „rozdawajka”.

W środę, w klubie dla mam odbyło się spotkanie dla chustujących rodziców. W trakcie jego rodzice poznawali się, motali dzieci w chustach oraz rozmawiali o rozwoju swoich dzieci.

W czwartek, w Grzance Bistro odbyło się spotkanie o tym, jak i co gotować dzieciom, żeby było zdrowe, pyszne, no i najważniejsze – żeby dzieci to jadły! Warsztaty z gotowania prowadziła Małgorzata Hnatkowska-Lewandowska, która codziennie gotuje dla swojej córki przeróżne oraz pyszne rzeczy.

Piątek był dniem pełnym wrażeń! Zaplanowano dwa spotkania – Asia Niemyjska opowiadała o pieluchach wielorazowych, które są zdrowe dla dziecka i ekologiczne. Następnie o eko-kosmetykach mówił dystrybutor kosmetyków ATW. Oczywiście po każdym spotkaniu pamiętano o tzw. „rozdawajki”. W Grzance przeprowadzono dodatkowe spotkanie o żywieniu naszych maluchów – było tak dużo chętnych, że zorganizowano dodatkowe godzinę.

W sobotę o godzinie 12:00 w południe rodzice, wraz ze swoimi chuściochami oraz dziećmi w nosidłach, przeszli przez toruńską Starówkę, pokazując miastu jak „zamotany” jest Toruń! Przemarsz koordynowała Weronika Anastazja Bortko. Szliśmy (tatusiowie też byli!) wokół Ratusza oraz przez ulicę Szeroką, aż do Rynku Nowomiejskiego, gdzie czekało na nas kolejne losowanie. Po odebraniu nagród poszliśmy do klubu mam momo. Tam, logopeda Marta Zając opowiedziała, w jaki sposób rozwija się mowa u dzieci i na co zwrócić uwagę, aby dziecko poprawnie się wysławiało.

Niedziela to dzień warsztatów pt. Blisko Taty. Basia i Cezary Wiśniewscy opowiedzieli, jak tata może odnaleźć się w rodzicielstwie bliskości. Po tym odbyło się losowanie,w którym każdy dostał jakiś upominek i wszyscy byli zadowoleni. Bardzo dziękuję sponsorom, którzy podarowali wspaniałe prezenty: Pellicno, Sensimo, Naturalnie dla dziecka, Karotka, Bistro Grzanka, NiMar, Lille Frog, Handmadowe upominki, Kropka.pl, Mtoto, Niemys-tusze i tonery, ATW beautifull. Część upominków dały mamy, które wspólnie organizowały czyli: Monika Sołtyszewska, Agnieszka Gorska-Pukownik oraz Katarzyna Leszczyńska.

Chciałabym podziękować wszystkim, osobom zaangażowanym, ludziom prowadzącym spotkania i warsztaty, a najbardziej Monice Sołtyszewskiej za organizację Toruńskiego Tygodnia Bliskości. To był bardzo ciekawy oraz pasjonujący tydzień dla mieszkańców Torunia i okolic. Rodzice spodziewający się dziecka i posiadający dzieci mogli uczestniczyć w ciekawych spotkaniach ze specjalistami na tematy związane z rodzicielstwem.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Katarzyna Leszczyńska

Historie Mam…Historię mam

  • kasia-ogorek4 Kasia Ogórek i jej DIY

      Kasia Ogórek – autorka największego i najpopularniejszego bloga DIY w Polsce twojediy.pl. Nazywana Królową DIY i Vine. Tworzy niesztampowego […]

  • Basia Bielanik 171 q (1) Basia Bielanik – Mama Mocy!

    Basia Bielanik – z wykształcenia nauczyciel języków romańskich, z zamiłowania mama, z metryki 37 letnia kobieta, stan cywilny mężatka. Zafascynowana […]

  • dariateus W Toruniu łączy pasję z pracą- poznajcie Darię Teus!

    Daria Teus- stworzyła Pracownię Artystyczną Uszyjmisie w Toruniu, połączyła pasję z pracą, macierzyństwo z własną działalnością. Poznajcie jej drogą do […]

Ostatnie ogłoszenia

Ostatnie artykuły

Reklama

Partnerzy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij