Strona główna Nacięcie krocza – czy jest się czego obawiać?

Nacięcie krocza – czy jest się czego obawiać?

 brzuszek w ciąży

Nacięcie krocza to zabieg, który wykonuje się czasami podczas porodu siłami natury. Czy jest on uzasadniony i rodząca powinna się go obawiać? Czy wykonuje się go rutynowo przy każdym porodzie? Sprawdźmy.

Nacięcie odpowiada pęknięciu II z IV stopniowej klasyfikacji obrażeń krocza. Zabieg ten polega na nacięciu skóry i mięśni krocza i pochwy. Położna specjalnymi nożyczkami nacina krocze podczas szczytu skurczu, czyli wtedy, gdy tkanki są najbardziej napięte. Rana zszywana jest po porodzie przy znieczuleniu. Podczas porodu bez nacinania, najczęściej zdarzają się pęknięcia pochwy i skóry krocza bez naruszania mięśni dna miednicy, czyli pęknięcie I stopnia. Wtedy też często nie trzeba zszywać     w ogóle.
Rutyna czy wyjątek
Rutynowa epizjotomia była stosowana w czasach, kiedy kobiety rodziły na leżąco z nogami wystawionymi do góry. Jest to pozycja, która napina mięśnie i zwiększa szanse na pęknięcia krocza III, a nawet IV stopnia. Wtedy były również często używane kleszcze, żeby mechanicznie wyjąć dziecko. Obecnie, kiedy kobieta może rodzić w pozycjach pionowych, bo ma do tego prawo, położne i lekarze często odchodzą od nacinania krocza.
Żadne badania nie wykazały korzyści z nacinania krocza, a wręcz przeciwnie. Nie zapobiega większym uszkodzeniom mięśni dna miednicy. Nacięcie krocza może natomiast przyczynić się do pęknięcia tkanek, aż do III i IV stopnia; może także powodować infekcję, ból lub trudności z gojeniem się rany.
Oczywiście są przypadki, gdzie trzeba zastosować nacięcia krocza. O tym decyduje położna lub lekarz. Do takich przypadków zaliczają się porody z użyciem kleszczy bądź próżnociągu, utknięcie barku dziecka w pochwie lub ułożenie miednicowe dziecka.
Nacięcie krocza w Polsce
Z danych Fundacji Rodzić po Ludzku wynika, że w Polsce wykonuje się aż 43% epizjitomi                       (w województwie kujawsko-pomorskim jest to około 30%). Dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują natomiast, że odsetek nacięć krocza w stosunku do porodów bez nacięcia powinien wynosić zaledwie ok. 10%, wyłącznie w sytuacjach koniecznych. Różnica 33 pkt. proc. mówi sama za siebie i nie wymaga komentarza.
Personel medyczny z kolei ma obowiązek poinformować kobietę o zamiarze zabiegu, wyczerpująco opisać, jak przebiega i jakie mogą być jego konsekwencje, a następnie uzyskać zgodę rodzącej. Pamiętaj, kobieta ma prawo do odmowy nacięcia krocza w przypadku, gdy nie jest ono konieczny!
Jak uniknąć nacięcia
Jest kilka sposobów, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo epizjotomii lub rozdarcia krocza:
 • ćwicz mięśnie Kegla, napinając je kilkanaście razy dziennie przez całą ciążę; to sprawi, że tkanki staną się mocniejsze i bardziej wytrzymałe na rozciąganie;
 • w czasie porodu unikaj pozycji na plecach z nogami do góry – najlepszymi pozycjami są pozycje wertykalne: klęczenie, kucanie lub na boku;
 • w ostatnich tygodniach ciąży możesz spróbować rozciągać sobie pochwę poprzez masowanie olejkiem (na przykład migdałowym) krocza palcami. Oczywiście ręce muszą być dobrze umyte, a paznokcie krótkie i wypiłowane.
Nie przy każdym porodzie jest konieczność nacięcia krocza. Kobieta rodząca powinna znać swoje prawa, a personel medyczny je respektować. Na szczęście żyjemy już w czasach, gdzie odchodzimy od rutynowej epizjotomii, a poza tym istnieją naturalne sposoby, by zmniejszyć jej prawdopodobieństwo.

 

Katarzyna Leszczyńska

 

doula_fotoOd czerwca 2015 roku prowadzi w Toruniu spotkania dla kobiet w ciąży „Pozytywnie o porodzie” odbywające się w ramach międzynarodowej grupy wsparcia PositivBirthMovement. Należy do Stowarzyszenia Doula w Polsce.

Historie Mam…Historię mam

 • kasia-ogorek4 Kasia Ogórek i jej DIY

    Kasia Ogórek – autorka największego i najpopularniejszego bloga DIY w Polsce twojediy.pl. Nazywana Królową DIY i Vine. Tworzy niesztampowego […]

 • Basia Bielanik 171 q (1) Basia Bielanik – Mama Mocy!

  Basia Bielanik – z wykształcenia nauczyciel języków romańskich, z zamiłowania mama, z metryki 37 letnia kobieta, stan cywilny mężatka. Zafascynowana […]

 • dariateus W Toruniu łączy pasję z pracą- poznajcie Darię Teus!

  Daria Teus- stworzyła Pracownię Artystyczną Uszyjmisie w Toruniu, połączyła pasję z pracą, macierzyństwo z własną działalnością. Poznajcie jej drogą do […]

Ostatnie ogłoszenia

Ostatnie artykuły

Reklama

Partnerzy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij