Strona główna Mężczyzna przy porodzie

Mężczyzna przy porodzie

man-person-cute-young

Obecnie duża część porodów to porody rodzinne, w trakcie których ojciec dziecka jest obecny podczas całego porodu. Dodaje kobiecie siły i podtrzymuje ją na duchu, jest dla niej wsparciem. Czy jednak każda kobieta potrzebuje mężczyzny przy łóżku porodowym i czy każdy mężczyzna nadaje się do tej roli? Sprawdźmy.

Zadania mężczyzny

Tata podczas porodu jest bardzo pomocny. Jego najważniejszą i nieocenioną rolą jest to, że jest. Po prostu. Ważne, by był przy partnerce od początku porodu do końca, żeby nie przerywał tej obecności na dłuższy okres. Nie mówię o wyjściu na kawę, kanapkę lub do ubikacji, ale o dłuższym powrocie, na przykład do domu lub do pracy. Pomoc od partnera wiąże się ze wsparciem emocjonalnym oraz fizycznym. Dzięki wsparciu emocjonalnemu kobieta, będąc blisko swojego ukochanego, czuje się bezpieczniej i wie, że partner zareaguje w chwilach kryzysu. Pomocne są pocałunki, trzymanie za rękę, przytulanie, podanie wody lub ręcznika, pójście do łazienki z rodzącą. To są małe rzeczy, ale jakże istotne.

Partner może również udzielać wsparcia fizycznego. Świetnie sprawdzają się masaże placów podczas skurczy i pomiędzy nimi. Warto, aby był przygotowany lub wyćwiczony w robieniu masaży. Poza tym partner pomaga przybrać odpowiednie pozycje porodowe w pierwszej fazie porodu.

Wątpliwości

Często mężczyzna obawia się bycia przy porodzie. Nie wie, czy da radę, dlatego powinien sam lub z partnerką odpowiedzieć na pytania: czy jestem w stanie wesprzeć swoją kobietę podczas porodu? Czy nie stracę głowy, jak zobaczę, jak ona cierpi? Czy sam nie będę potrzebował pomocy?Na podjęcie decyzji dobrze wpływa szczera rozmowa, zmierzenie się ze wspólnymi lękami i na końcu uszanowanie wyboru partnera. Jeśli relacje są na stopie zaufania i zrozumienia, to każda decyzja będzie w tym temacie odpowiednia i dogodna dla każdego.

Zamiast męża kobieta może wziąć do porodu wykwalifikowaną doulę, która zapewni wsparcie na wysokim poziomie. Wtedy poród przebiega w intymnej i  kobiecej atmosferze.

Rady dla mężczyzn przygotowujących się do porodu z partnerką

 1. Dowiedz się, jak przebiega poród. Nie trzeba w tym celu przeczytać stosu książek o porodzie, wystarczy jedna lub kilka dobrych merytorycznie artykułów z Internetu. Można zapisać się do szkoły rodzenia, by lepiej przyswoić nową wiedzę. Można też poprosić o pomoc doulę, która przygotuje mężczyznę do porodu.

 2. Zapakuj swoją torbę do porodu. Taki mały szczegół, a może być bardzo potrzebny. Do torby weź jedzenie dla siebie i ubrania na przebranie, gdybyś je potrzebował.

 3. Przygotuj się na to, w jaki sposób możesz wesprzeć swoją partnerkę. Naucz się masaży, najlepiej masuj ukochaną już podczas ciąży. Omów z nią,jak możesz ją wspierać, co ona lubi, co możesz robić, a czego nie na sali porodowej. Do planowania porodu podchodźcie elastycznie– nikt nie wie, jak będzie przebiegać, czego kobieta będzie oczekiwać od mężczyzny i jaka będzie jego reakcja. Poród może przebiegać bardzo różnie i często niezależnie od nas, dlatego warto mieć kilka „Planów B” na wszelki wypadek.

To, czy kobieta potrzebuje męża przy łóżku porodowym, zależy tylko od niej. Nie zawsze jest to wymagane lub nawet pomocne w tak intymnej chwili i nie każdy mężczyzna jest do tego przeznaczony. Bez nacisków i w spokoju można podjąć decyzję o tym wspólnie. Ważne, żeby była to decyzja najbardziej odpowiadająca obu partnerom oraz żeby kobieta czuła się bezpiecznie na sali porodowej.

 

Katarzyna Leszczyńska

 

doula_fotoOd czerwca 2015 roku prowadzi w Toruniu spotkania dla kobiet w ciąży „Pozytywnie o porodzie” odbywające się w ramach międzynarodowej grupy wsparcia PositivBirthMovement. Należy do Stowarzyszenia Doula w Polsce.

Historie Mam…Historię mam

 • kasia-ogorek4 Kasia Ogórek i jej DIY

    Kasia Ogórek – autorka największego i najpopularniejszego bloga DIY w Polsce twojediy.pl. Nazywana Królową DIY i Vine. Tworzy niesztampowego […]

 • Basia Bielanik 171 q (1) Basia Bielanik – Mama Mocy!

  Basia Bielanik – z wykształcenia nauczyciel języków romańskich, z zamiłowania mama, z metryki 37 letnia kobieta, stan cywilny mężatka. Zafascynowana […]

 • dariateus W Toruniu łączy pasję z pracą- poznajcie Darię Teus!

  Daria Teus- stworzyła Pracownię Artystyczną Uszyjmisie w Toruniu, połączyła pasję z pracą, macierzyństwo z własną działalnością. Poznajcie jej drogą do […]

Ostatnie ogłoszenia

Ostatnie artykuły

Reklama

Partnerzy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij