Strona główna Magiczne 3 miesiące

Magiczne 3 miesiące

Organizm przyszłej mamy zmienia się

Do lata zostały magiczne 3 miesiące. Zaczynamy myśleć o wakacjach, robić plany, snuć wizje… I co widzimy? Siebie na plaży, na basenie, w ciuchach, które odkrywają znacznie więcej ciała niż obecnie – w ciuchach, które nie wszystko dadzą radę ukryć. Zaczyna się panika, zostały tylko 3 miesiące, żeby schudnąć i wskoczyć w wymarzony rozmiar!

Czasem mamy naddatku dosłownie kilka kilogramów, a czasem kilkadziesiąt. Jedno jest pewne – większość z Was chce nagle, teraz, już i natychmiast, przez maksymalnie 3 miesiące pozbyć się kilogramów często gromadzonych latami. Nie przytyłaś dziś, nie schudniesz jutro. Potrzeba czasu, cierpliwości i determinacji. Dietetyk pomoże, ale cudów nie zdziała, bo nie ma cudów niestety, ani magicznych pigułek. A dieta i chudnięcie musi być bezpieczne dla Twojego zdrowia. Jak więc się do tego zabrać? Jaki jest algorytm postępowania od decyzji do długotrwałego sukcesu?

1. Postaw sobie cel, ale realny. Zdrowe chudnięcie to od 0,5kg – 1kg tygodniowo i nie więcej! Więc nie stawiaj sobie nierealnych celów – być może je zrealizujesz, ale efekt jojo albo/ i ruina zdrowia murowane, a przecież nie o to chodzi. Mierz siły na zamiary i bądź konsekwentna.

2. Przeanalizuj dokładnie, co mogło sprawić, że przytyłaś. Tylko bądź ze sobą szczera i nie zwalaj winy na geny, leki, choroby. Pamiętaj: 1 gen – 0kcal, 1 lek (tak! nawet steryd!) – 0kcal. Tyjemy od jedzenia i picia oraz braku odpowiedniej aktywności fizycznej. Oczywiście różnego rodzaju choroby oraz leki mogą zwiększać apetyt, mogą spowalniać metabolizm, ale nadal nie mają one kalorii.

3. Zrób podstawowe badania, żeby wykluczyć zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Sprawdzaj regularnie ciśnienie krwi. Wyniki skonsultuj ze swoim lekarzem, a nie dr google, czy też jakimś forum, gdzie każdy jest mądrzejszy od specjalisty.

4. Posprzątaj. W kuchni, w lodówce, w domu. Jeśli będzie tam jedzenie, którego nie powinnaś jeść, a je kochasz… i tak prędzej czy później je pochłoniesz. Pozbądź się go! Albo daj osobie, której nie lubisz :)

5. Posprzątaj. W swoim życiu. Jeśli możesz, bo nie zawsze się da, pozbądź się tego, co ci nie służy, co cię stresuje, co cię ogranicza. Nie nie, nie namawiamy do zamordowania szefa… po prostu staraj się możliwie jak najbardziej redukować swój stres. Wypisz na kartce wszystko co Cię denerwuje, stresuje, smuci. A później podziel to na 2 grupy – rzeczy na które masz wpływ i na które nie masz wpływu. O rzeczach na które nie masz wpływu nie myśl, bo nie masz wpływu (np. korki na drodze, zła pogoda, plotki innych, itd.)! A jeśli na coś masz wpływ – pomyśl co możesz w tym zrobić i działaj. Im więcej negatywnych emocji będzie zajmować Twoją głowę, tym trudniej będzie Ci trwać w postanowieniu zmiany nawyków żywieniowych i powstrzymać się od zajadania stresów.

6. Masz już cel, wiesz jak wygląda stan Twojego zdrowia, uporządkowałaś swoją przestrzeń… Możesz zaczynać realizację zmiany nawyk ów żywieniowych (brzmi chyba lepiej niż słowo „dieta”?). Drogi są dwie: na własną rękę lub przy pomocy eksperta.

Na własną rękę: droga trudniejsza, często metodą prób i błędów, ale wykonalna:
– bardzo dokładnie zdefiniuj błędy żywieniowe i zlikwiduj je ostrym cięciem
– jeśli masz problemy zdrowotne – poszukaj informacji o dietach zalecanych (np. dieta DASH w nadciśnieniu tętniczym)
– policz swoją spoczynkową przemianę materii, będziesz wiedzieć ile maksymalnie możesz zjeść (wzory znajdziesz w internecie) i o ile powinieneś obniżyć kaloryczność, żeby schudnąć
– zapoznaj się z najnowszą piramidą żywienia i aktywności fizycznej 2016 (uwaga! najważniejsze są warzywa i owoce, a dopiero później produkty zbożowe) i stosuj ją.
– ułóż swój jadłospis, dokładnie zaplanuj cały tydzień i kup odpowiednie produkty. Nie kupuj nic więcej! Pamiętaj, że już zrobiłaś porządki w kuchni :)
– działaj! I nie daj się sprowadzić na złą drogę !

Łatwe? A gdyby ktoś zrobi to za Ciebie? Bez ryzyka, bez prób i błędów, bez tysiąca wątpliwości, czy na pewno robię dobrze. Czasem warto zaufać specjalistom i temu, że na prawdę wiedzą, co robią. Co Ci da pomoc dietetyka? Gwarancję najodpowiedniejszego dla Ciebie jadłospisu, właściwie zbilansowanego i skrojonego na miarę, nauczy Cię nie tylko co masz jeść, ale też dlaczego tak masz jeść. Będziesz mieć osobę, która będzie Ci towarzyszyć w drodze ku zmianie, ale niestety nie przejdzie jej za Ciebie, czasem jedynie da kopa motywacyjnego. Do lata zostały magiczne 3 miesiące. Wykorzystaj je dobrze i nie trać czasu, a ja będę Ci w tym czasie doradzać, żeby tym razem w końcu się udało.

Ewa Grobelska

EG– dietetyk, psychodietetyk, lekarz medycyny, absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła studia podyplomowe: Zarządzanie Jednostkami Ochrony Zdrowia – Szkoła Zdrowia Publicznego (UMK w Toruniu) oraz Poradnictwo Dietetyczne w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje w zakresie dietetyki, psychodietetyki i coachingu, biorąc aktywny udział w szkoleniach i warsztatach. Od prawie 2 lat koordynator Centrum Dietetyki Evitalia, w którym pracuje jako dietetyk i psychodietetyk. Doświadczony szkoleniowiec w zakresie dietetyki – liczne wykłady, prelekcje i szkolenia m.in na Konferencji Toruńskiego Sejmiku Kobiet.

Zapraszamy na https://web.facebook.com/dietetykaevitaliatorun/?ref=hl

Historie Mam…Historię mam

  • kasia-ogorek4 Kasia Ogórek i jej DIY

      Kasia Ogórek – autorka największego i najpopularniejszego bloga DIY w Polsce twojediy.pl. Nazywana Królową DIY i Vine. Tworzy niesztampowego […]

  • Basia Bielanik 171 q (1) Basia Bielanik – Mama Mocy!

    Basia Bielanik – z wykształcenia nauczyciel języków romańskich, z zamiłowania mama, z metryki 37 letnia kobieta, stan cywilny mężatka. Zafascynowana […]

  • dariateus W Toruniu łączy pasję z pracą- poznajcie Darię Teus!

    Daria Teus- stworzyła Pracownię Artystyczną Uszyjmisie w Toruniu, połączyła pasję z pracą, macierzyństwo z własną działalnością. Poznajcie jej drogą do […]

Ostatnie ogłoszenia

Ostatnie artykuły

Reklama

Partnerzy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij